Biserica Schitului Oneaga

Publicat

Biserica este o construcţie din zid, pe temelie de beton, în formă de cruce. Altarul are în dreapta o cameră pentru veştmântărie şi este luminat de o fereastră aşezată pe zidul din est. Catapeteasma din lemn de stejar sculptat, are icoane nichelate. Naosul este luminat de o fereastră aşezată la sud şi alta la nord. Este delimitat de pronaos prin doi stâlpi laterali din zid, voluminoşi, cuprinşi în interiorul zidurilor, ei susţinând arcada bolţii. Deasupra naosului este o turlă în formă octogonală care are patru ferestre. Pronaosul este spaţios şi luminat de câte o fereastră la sud şi nord. Pridvorul închis este luminat de o fereastră la vest. Toate ferestrele sunt din lemn, duble, dreptunghiulare, terminate în arc. Intrarea în pridvor se face pe o uşă de stejar sculptată, aşezată în partea vestică. Din pridvor în pronaos se intră pe o uşă din lemn de brad. Pridvorul deschis este susţinut de patru stâlpi din zid, aşezaţi în faţă. Pardoseala este din lemn de brad, având grosimea 3 cm. Acoperişul este din tablă zincată.

Citește alte articole despre: