Istoria Schitului Oneaga

26 Iun 2016

Schitul Oneaga a fost ctitorit de boierul Niculai Cristescu în anul 1775.

Schitul Oneaga a fost ctitorit de boierul Niculai Cristescu în anul 1775. Prin poruncă domnească, biserica fiind din lemn a fost demontată, transportată în satul Vânători, comuna Gorbăneşti unde a fost remontată şi folosită în continuare ca biserică de mir. În anul 1994 Episcopul-Vicar Calinic Botoşăneanul al Iaşului a avut iniţiativa reînfiinţării schitului Oneaga cu obşte de călugări, aşa cum a fost iniţial. Schitul este închinat Sfintei Născătoare de Dumnezeu şi Pururea Fecioarei Maria, având hramul Acoperământul Maicii Domnului. Primul egumen a fost Ieromonahul Galaction. L-a urmat Părintele Pimen Gheorghe care, cu contribuţia credincioşilor şi ajutat de Ieromonahul Teodosie şi fratele Mihai Bahna, a turnat în 1995 fundaţia bisericii, care în 1996 a fost gata ridicată.

Citește alte articole despre: Schitul Oneaga, istorie